Surfinie

Nie je tomu tak dávno, čo mnohí z vás obdivovali za našimi hranicami v Rakúsku či Nemecku nádherné balkóny a terasy plné pestrofarebných kvetov. Závesy balkónoviek vytvárali bohaté kaskády. Kaskády boli vytvorené predovšetkým vďaka kvalitným sadeniciam surfínií. Dnes už nie je problémom pestovať nádherné surfinie aj na našich balkónoch.

Pestovatelia majú na výber z niekoľkých odrôd. Ešte pred tým než sa pustíte do toho, ako pestovať surfinie, zvážte výber odrody tak, nech Vám vyhovuje. Ozdobíte si balkón či terasu a zároveň získate miesto pre odpočinok. Poďte si prečítať ako pestovať tieto rastlinky krok za krokom.


Podmienky pre pestovanie
Tou najdôležitejšou podmienkou súvisiace s tým, ako pestovať surfínie je správna a dostatočná závlaha počas ich vegetácie. Najlepším spôsobom je ich výsadba do samozavlažovacích kvetináčov. Bežne je zoženiete v rôznych záhradníctvach a hobby marketoch. Debničky si zakúpte v dĺžke 50 -60 centimetrov. Krásne sa doň zmestia tri rastliny.

Najlepšie sa im bude dariť v dobre priepustnom substráte bohatom na živiny. Buď si kúpte substrát pre pelargónie alebo balkónové kvetiny. Namiešať si ho môžete aj sami. Mieša sa zo zeminy, kompostu a piesku v pomere 2: 1: 1. Spolu s ním zakúpte i hnojivo.

Stanovište, zálievka a hnojenie surfínií
Stanovište musí byť svetlé a chránené pred silným vetrom. Dbajte na to, aby na ne nedopadalo priame slnečné svetlo. Optimálne je ich umiestnenie na juh, juhovýchod poprípade na juhozápad. Vyhovujú im teploty okolo 21 ° C-24 ° C.

Zálievku vykonávajte pravidelne, najlepšie čoskoro z rána alebo v podvečer, keď slnko príliš nepáli. Pestovateľský substrát ponechajte vždy mierne vyschnúť a až potom zalievajte. V príliš vlhkom prostredí by rastliny trpeli, uhnívaly, trpeli chorobami a nekvitli.

Hnojenie vykonajte vždy dvakrát týždenne. Hnojí sa hnojivom na surfínie s vysokým obsahom železa. Nedostatok živín dávajú najavo žltnutím listov.

Popis rastliny
Sú to drobné previsnuté rastliny s kvetmi rozličných farieb. Pestovať sa môžu zo semena alebo si rastliny zakúpite v kvetinárstve. Až si rastlinku prinesiete domov, po vybalení jej chráňte aspoň tri dni pred priamym slnkom. V prípade ich predpestovanie zo semien je nutné s týmto krokom začať, už v januári až marci.

Na ich stanovište je vysádzajte až v máji. To už nehrozí ranné prízemné mrazíky. Sú to veľmi vytrvalé a previsnuté rastliny. K správnemu vývinu im musíte vytvoriť vhodné podmienky. Odvďačí sa vám za to bohatými a krásnymi kvetmi.

Galeria

V ponuke vo farbach:

Cervena

Cierna

Fialova

Ruzova

Roznofarebne