Echinacea

Echinacea purpurová je severoamerická divoká rastlina, ktorú medicínsky využívali indiánske prérijové kmene. Dakotovia sypali prášok z koreňa echinacey do rán a intuitívne sa spoliehali na jeho antibiotické pôsobenie. Na rany prikladali aj čerstvo postláčané listy. Echinaceu používali aj pri pobodaní hmyzom a dokonca aj uštipnutí hadom.
„Indiáni oceňovali aj celkové posilňujúce vlastnosti tejto nádhernej byliny a pri lovoch spojených s dlhými pochodmi žuli jej šťavnatý koreň,“ tvrdia Josef Jonáš a Jiří Kuchař v knihe

Posledné výskumy ukázali, že chemické látky obsiahnuté v jej koreni sa často výrazne líšia od tých, ktoré sa nachádzajú v nadzemnej časti rastliny. Kým korene majú vyššiu koncentráciu esenciálnych olejov, v nadzemnej časti je viac polysacharidov.
Rastlina tiež obsahuje estery mastných kyselín nazývané polyíny, glykoproteíny, flavonoidy, echinaceín, živice, horčiny, inulín, betaín, kyselinu fenolovú… to všetko nám pomáha znižovať napríklad krvný tlak.

Pozoruhodná je najmä jej antibakteriálna aktivita, pretože pôsobí napríklad aj proti pôvodcovi legionárskej choroby.
Veľmi zaujímavé sú jej účinky proti kvasinkám rodu Candida, predovšetkým proti druhu Candida albicans, ale aj proti menej známym druhom.


Echinacia - pestovanie a starostlivosť
Kde sa jej bude najviac dariť?
Tejto zázračnej trvalke by ste v záhrade mali vybrať miesto, kde síce svieti slnko, ale nie príliš, pretože hoci ide o teplomilnú rastlinku, nemá rada priame slnečné žiarenie a ani veterné miesta. Vyberte teda akýsi polotieň. Pri vysádzaní sadeníc myslite na to, že kvetina poriadne narastie a zmohutnie. Aj vďaka dlhým koreňom sa jej mimoriadne darí na svahoch. Obľubuje hlinitopiesočnatú pôdu.

Ako rastie a ako sa rozmnožuje?
Prvé dni si vyžaduje zalievanie, potom čo sa zakorení znáša aj dlhšie sucho. Počas prvého roka narastie len prízemná ružica listov. Druhý rok pribúdajú stonky, na ktorých vyrastajú veľké krásne kvety v priemere 14 cm. Je potrebné ju neustále odburiňovať. Počas prvého roka nekvitne. Rozmnožuje sa delením trsov už po 2. roku, lepšie však po 3., kedy je už dostatočne silná.

Čo s ňou cez zimu?
V októbri sa strihajú odkvitnuté kvety, ale ak ich neostriháte nič sa nedeje. Budú vám záhrady zdobiť pichľavé hlavičky so semienkami a ostriháte ju až v marci. Echinacea nemá rada mráz, ale počas našej zimy by sa jej nemalo nič stať. Aj napriek tomu pred začiatkom zimy nahrňte pri koreň viac pôdy, ktorá zabezpečí bezpečnejšie prezimovanie. V chladných oblastiach sa navyše prikrýva čečinou.

Kedy ju vysievať a ako ju pestovať zo semena?
Pestovanie zo semienka sa uskutočňuje tak, že z pichľavého kvetnatého lôžka sa počas jesene odoberú semená, ktoré sa sejú už vo februári až marci do skleníka, pareniska alebo do debničky, ktorá musí byť v miestnosti za sklom. Semienká sa sejú plytko a klíčia dosť dlho, asi 6 týždňov.

Ako vyzerá a odkiaľ pochádza?
Je to trvalka, ktorá pochádza zo Spojených štátov amerických a pokladá sa za posvätnú bylinku Indiánov. Vďaka miernemu teplému podnebiu, sa jej perfektne darí aj u nás. Rastie do výšky 150 cm. Listy majú kopijovitý, eliptický alebo vajcovitý tvar a sú dlhé až 10 cm. Kvety sú veľké asi 14 cm, môžu mať rôznu farbu a hustotu okvetia (podľa druhu Echinacei). Semienká sa nachádzajú v pichľavom kvetnom lôžku. Kvety sa podobajú na margarétku.

Galeria

V ponuke vo farbe:

Fialova