Titania čierna:
Roseta (červena)
Stanovisko: polotieň- slnečné
Výsadbová vzdialenosť: (cm) 100-120
V kontajneri: áno
Doba výsadby: Február koniec - November koniec
Doba dozrievania: júl stred
Výška rastliny 100 cm
V ponuke kultivar:
Titania (čierna)
Roseta (červena)
Stanovisko: polotieň- slnečné
Výsadbová vzdialenosť: (cm) 100-120
V kontajneri: áno
Doba výsadby: Február koniec - November koniec
Doba dozrievania: júl stred
Výška rastliny 100 cm
Čierne ríbezle väčšina ľudí pozná, ako chutné ovocie. Oddávna sa z nich vyrábali džemy, šťavy, vína, kompóty, ale málokto vie, že obsahuje prírodné kortikoidy a veľmi účinne pomáha alergikom, práve v tomto období ako prírodné antialergikumObsahujú najviac vitamínu C zo všetkých pestovaných druhov ovocia. Uvádza sa, že na 100 g bobúľ od 150 až 220 mg, ďalej obsahujú veľmi dôležitý vitamín P, E a B. Z pektínov je to najmä resveratrol, vyššie množstvo obsahujú len černice a plody rakytníka. Z flavonoidov je to najmä kempferol, kvercetín a myricetin, ďalej obsahujú triesloviny, silice a éterické oleje, aminokyseliny glutamín a asparagín, tiež minerály predovšetkým vápnik, železo, horčík, draslík a mangán.
Kríčky alebo stromčeky ríbezlí vysádzame najlepšie v jesennom období do dobre pripravenej pôdy zbavenej burín, do ktorej sme aspoň tri týždne pred sadením zapracovali dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj. V horších pôdach je vhodné pridať priamo ku kru pri vysádzaní kvalitný vyzretý kompost.
Na vysádzanie používame len kvalitný, najlepšie jednoročný alebo dvojročný výsadbový materiál s overeným zdravotným stavom. Kry vysádzame do jamiek 30 x 30 cm o niečo hlbšie, ako rástli v škôlke, na vzdialenosť 1,5 až 2 m.
Ak vysádzame stromčekové tvary ríbezlí, postačuje vzdialenosť 0,80 až 1 m. Pri stromčekoch je nevyhnutný oporný kolík, ktorý musí byť taký vysoký, aby zasahoval až nad miesto vrúbľovania ušľachtilej časti v korunke. Týmto úväzkom zabránime prípadnému vylomeniu korunky pri silnejšom vetre v mieste zrastu s podpníkom.
Ríbezle vysadené na jeseň – v predjarnom období pred začiatkom pučania zrežeme tak, že výhonky skrátime na 2 – 3 púčiky, čím podporíme tvorbu nových výhonkov z púčikov koreňového krčka, ktoré budú formovať budúci ker.
(kričkove)