Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Margarétka sa pestuje aj ako letnička, vhodná do záhonov i nádob. V balkónových výsadbách sa hodí na kombinovanie s rôznymi letničkami. Pre bohaté kvitnutie, ako už bolo spomínané, potrebuje dostatok slnka a vlahy.
V zmiešaných trvalkových záhonoch sa uplatnia margarétky vysadené do skupiniek minimálne po troch rastlinách. Biele margarétky vyniknú s výrazne farebnými druhmi, ako je lupina, flox, maky, zvončeky, ľalie či ľaliovky. Pekne vyniknú aj vysadené samostatne, prípadne skombinované s inými farebnými odrodami. K prednostiam margarétok patrí dlhé obdobie kvitnutia a nenáročnosť pestovania.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
Balkónové margarétky dorastajú do kompaktného kríčkového tvaru a je možné vytvarovať ich aj do stromčekovej podoby. Veľmi efektne vyzerá spoločná výsadba niekoľkých druhov margarét líšiacich sa farbou kvetu.
Kvitnutie - 5, 6, 7, 8, 9;
Odolnosť - plne mrazuvzdorná
Svetlo - slnko;
Rez - do vázy_ rez kvetu po odkvitnutí
Zálievka - stredná;
Pôda - stredne ťažké, piesočnatohlinité, hlinité;
Vlhkosť pôdy - stredne vlhká;
Farba listu - tmavozelená;
Farba kvetu - biela;
Forma - zakrpatená;
Rýchlosť rastu - stredne rýchly; Umiestnenie - skupinová výsadba_črepníky_skalka;
Špeciálne vlastnosti - dlhé kvitnutie
Margaréta je trvalka a obdobie vegetačného pokoja, čiže zimu, prežíva vďaka valcovitým, trochu uzlinatým a šikmo položeným podzemkom. Z nich na jar vyrastajú priame stonky, na konci ktorých sa tvoria kvety. Sú tvorené bielymi korunnými lupienkami obklopujúcimi žltú kvetnú hlavičku. Tmavozelené listy lopatkovitého tvaru rastú v prízemnej ružici a majú zúbkatý okraj. Listy rastúce na stonke sú kopijovité a rastú striedavo. Čím vyššie rastú listy na stonke, tým sú menšie.
Charakteristika
Margaréta biela je trvala rastlina dorastajúca do výšky 20 – 80 cm. Voľne v prírode sa vyskytuje od nížin až po horské oblasti. Nájdeme ju takmer v celej Európe.
Bielo zlta
V ponuke vo farbe: