Galeria

Doba výsadby 
Vysádzame od marca do mája a od septembra do októbra. Rastliny v nádobe celoročne.
Hnojenie 
Na jar univerzálnym hnojivom.
Opeľovanie 
Pre lepšie opelenie je dobré vysadiť 2 rastliny. Rozdiel medzi samčou a samičou rastlinou nie je žiadny.
Rez 
Skrátenie cca v polovici júna, rastlina plodí na jednoročnom dreve.
Spon rastlín 
cca 1,5 m
Všeobecný text 
Kamčatská čučoriedka je mrazuvzdorný, nenáročný krík s výškou cca 1,5 m. Uprednostňuje slnečné stanovisko až polotieň. Pre lepšie opelenie odporúčame vysadiť 2 rastliny.
Výsadba 
Čučoriedku sadíme do dobrej pôdy s trochou rašeliny. Koreňový bal pred zasadením dobre zalejeme. Rastlinu mažeme pestovať aj v nádobe. Pre začiatok použijeme 10 l nádobu. Vždy po 3 -4 rokoch presadíme do nádoby o 5 l väčšej.
Zimná ochrana 
Kamčatská čučoriedka je mrazuvzdorná. Pokiaľ ale máme rastliny v nádobe, postavíme ich na terasu a nádobu dobre obalíme. Pred príchodom mrazov ich ešte dobre zalejeme.

Toto ovocie je pestovateľsky nenáročné, vyhovujú mu bežné záhradné pôdy, teda nevyžaduje kyslé pôdy ako naše čučoriedky, dobré však je, keď sú priepustné a bohato zásobené humusom. Preto sú zemolezy vďačné za každoročnú dávku obohateného kompostu. Znesú aj polotieň, no bohatú úrodu dajú len na plnom slnku. Do určitej miery a nakrátko znesú sucho, ale hrozí, že plody a niekedy aj listy opadnú. Preto je pravidelná závlaha namieste. Ide o ekologický druh ovocných krov – netrpí žiadnymi chorobami ani ho nenapádajú škodce. Dá sa úspešne pestovať aj v nádobe na balkóne.

Kamčatská čučoriedka je nenáročná rastlina vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach Slovenska. Veľkosť kríkov dosahuje 1,5 až 1,9 m. Zaujímavá je mrazuodolnosť tejto rastliny. Kvety nenamŕzajú ani pri teplote -5°C. Je to jedno z najskôr dozrievajúcich ovocí – od konca mája do druhej dekády júna. Nové kanadské odrody dozrievajú koncom júla a na začiatku augusta. . Na Slovensku sa dosahujú úrody z jedného kríku 1 – 2 kg.  Prvé plody sa na rastlinách objavujú v 2. alebo 3. roku pestovania.. Množstvo plodov potom z roka na rok narastá, nie však velmi rýchlym tempom, takže trvá viac rokov kým krík dosiahne svoju vyššiu rodivosť. Kríky potom rodia aj viac ako 50 rokov.

Kamčatská čučoriedka

 (Zemolez kamčatský)

Plody sú cenené nielen pre svoj vysoký obsah vitamínu C a draslíka, ale v poslednom období sa do popredia dostáva aj vysoký obsah polyfenolických látok, ktoré sú považované za anitisklerotické a protirakovinové látky. Obsahom týchto látok jedlé zemolezy predbehnú aj čierne ríbezle alebo áróniu čiernoplodú. Chuť plodov je sladko-kyslá až sladká. Obsah cukrov  korešponduje približne s obsahom cukru v slivkách.