Ako ju pestovať
Rastlina obľubuje vlhkú, ale priepustnú pôdu na slnečnom stanovišti. Po zakorenení dobre zvláda aj obdobie sucha. Ak však dlhodobo neprší, treba ju občas zaliať. Bohatstvo kvetov a dĺžka kvitnutia priamo závisí od množstva živín v pôde, preto sa odporúča gauru v čase kvitnutia prihnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny. Bohatšie kvitnutie a rozkošatenie rastliny dosiahnete občasným skrátením výhonkov. Kvety zo stoniek opadávajú samy, netreba ich odstraňovať. Na konci sezóny urobte spätný rez, alebo skoro na jar výhonky zrežte tesne nad úrovňou pôdy. Čoskoro vyženie nové výhonky a bude bohato kvitnúť.
Rozmnožiť si ju môžete v lete stonkovými odrezkami, na ktorých nechajte dva páry listov, alebo väčšie trsy rastlín rozdeľte na menšie. Mrazuvzdornosť sa udáva do –27 °C, ale v oblastiach s holomrazmi gauru pre istotu chráňte hrubšou vrstvou nástielky napríklad slamy, kôry, lístia či štiepky.

Táto trvalka sa radí k najvytrvalejšie kvitnúcim rastlinám. Biele alebo ružovkasté kvety sa začínajú objavovať na začiatku júna a posledné možno vidieť ešte aj v októbri. Skladajú sa zo štyroch výrazných korunných lupienkov, z ktorých vytŕčajú dlhé ružové alebo biele tyčinky. Kvety sú usporiadané do jemných riedkych metlín a na výhonkoch vyzerajú ako neposedné motýliky.

Ruzova

Biela

V ponuke vo farbach:

Gaura

V nádobách
Gauru s úspechom môžete pestovať aj na balkóne, vysadenú do väčšieho črepníka. Kombinovať sa dá s rôznymi balkónovými letničkami, prípadne trvalkami. V nádobách sú rastliny asi o polovicu menšie ako v záhone, čo závisí aj od veľkosti črepníka. V sezóne ju každé dva týždne prihnojte a, samozrejme, pravidelne polievajte.

Galeria