Prezimovanie
Najväčším problémom pri pestovaní dálií je prezimovanie hľúz. Vo svojej domovine sú to trvalky, ktoré prezimujú vo voľnej pôde, ale u nás treba hľuzy chrániť pred mrazom. Preto v októbri zrežeme nadzemnú časť, vidlami opatrne vyberieme hľuzu z pôdy a necháme trochu na vzduchu zaschnúť, najmä ak sme ju pri kopaní poškodili. Potom každú hľuzu aj so zemou vložíme do dostatočne veľkého a na niekoľkých miestach prederaveného plastového vrecka, ktoré zaviažeme pri kŕčku špagátom. Takto si hľuzy vo vrecku udržia potrebnú vlhkosť a nadzemná časť mimo vrecka zase na vzduchu nezhnije. Vrecká s hľuzami umiestnime do pivnice a na jar postupujeme už popísaným spôsobom.
Dálie sa nám za starostlivosť bohato odmenia. Svojimi kvetmi dokážu skrášliť záhradu ako solitéry vysadené v trávniku, aj ako radová výsadba na okraji záhonov, môžu tvoriť deliacu stenu medzi úžitkovou a okrasnou záhradou a vo váze ozdobia náš príbytok farebnými kvetmi aj charakteristickou vôňou.
Kvety vyrastajú z pazúch listov a môžu byť jednoduché alebo plné. Dálie obľubujú dobrú záhradnú pôdu a môžu rásť aj niekoľko rokov na tom istom mieste, ak im každoročne pridáme vápnik vo forme mletého vápenca.
Zásobným orgánom dálie je hľuza, ktorú tvoria pozrastané vajcovité časti. Miestu, kde sú zrastené, hovoríme kŕčok. Z neho na jar vyrastajú puky – zárodky nových rastlín. Stonky sú duté a olistené, listy sú protistojné, delené a zúbkované
Keď po horúcom a suchom lete nastúpi chladnejšie a vlhkejšie počasie, v záhradách ožijú dálie. Rozvijú sa a rozkvitnú do krásy, až kým zima a mráz neukončia ich jednoročnú púť. Našťastie, majú pod zemou hľuzy, vďaka ktorým sa na jar opäť prebudia k životu.
V ponuke vo farbach:
Oranzova
Biela
Cervenozlta
Zlta