Vzrast: vzpriamený, široký a dobre rozvetvený opadavý ker o výške 1,5 - 2,5 m
Stanovisko: slnko - polotieň, odroda je veľmi odolná a nenáročná na starostlivosť
Kvitnutie: polovica mája, bielo kvitnúce okolíky
Plody: fialovočierne okrúhle bobule do veľkosti 10 mm, dužina šťavnatá, chuť trpko-sladká
Dozrievanie: koniec augusta až začiatok septembra
Úrodnosť: veľmi vysoká
Využitie: šťava z plodov má vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov. Bobule môžu byť použité na výrobu vína alebo džemu. Arónia sa tiež používa ako príchuť, alebo farbivo do nápojov, jogurtov a tiež ako bylinný čaj.
Mrazuvzdornosť: absolútne mrazuvzdorná
Asi najdôležitejšou vlastnosťou arónie sú jej antioxidačné účinky. Antioxidanty spomaľujú starnutie, bránia poškodeniu buniek a znižujú riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. Tieto bobule ich obsahujú naozaj veľa.
Arónia pochádza zo Severnej Ameriky. Časom sa rozšírila do celého sveta. Existuje niekoľko druhov arónie. Najznámejším a najviac rozšíreným je druh Melanocarpa. Tento ker môže rásť do výšky 2 až 3 metrov. Má biele kvietky, z ktorých vyrastú malé tmavomodré bobule. Tieto plody majú typickú kyslú chuť.
Arónia alebo Jarabina čierna je rastlina, ktorej zrelým, takmer čiernym plodom pripisujú veľkú liečivú silu a schopnosť spomalenia starnutia.
Arónia je známa vďaka vysokému obsahu antokyanínov, vitamínov C, B, A, množstva minerálov a ďalších dôležitých aktívnych látok. Významná je aj jej vysoký obsah farbív, čo využívajú hlavne v potravinárstve.
(Jarabina čierna)
Vhodná je do živých plotov, ktorým chcete ponechať voľný, prirodzený tvar. Arónia dorastá do výšky asi 2 metrov, sadenice treba vysádzať vo vzdialenostiach 80 centimetrov. Vhodné sú silné asi polmetrové rastliny s dobre vyvinutým koreňovým balom.
Rastlina nemá špeciálne požiadavky na rez, v princípe platí, že čím menej ju zrežete, tým viac zarodí. Bohato rodí totiž na konci vetvičiek. Nemusíte sa pritom báť, že by sa vám nekontrolovateľne rozrástla, pretože si drží pomerne kompaktný tvar.